Bővebb ismertető
Az első szó jogán
A kezembe került egy régi cikk, ami - valamikor 2000 táján - azzal a kérdéssel foglalkozott, hogyan alakul a jövőben az orvostudomány, milyen felfedezések teszik könnyebbé a mindennapjainkat, milyen orvosi eredmények változtatják meg alapjaiban az életünket. Néhány a jóslatok közül: 2003 - mesterséges vér, 2005 - fogszuvasodás elleni szájvíz, 2006 - dohányzásról leszoktató védőoltás, 2007 - mesterséges hasnyálmirigy, 2008 - méhnyakrák elleni vakcina, 2009 - gyógyszer az Alzheimer-kórra, 2012 - beültetett idegsejtek, 2012 - élő fogpótlások, 2012 - gyógyító kötések, 2012 - bionikus szem.
Ha megnézzük, hogy - ha nem is a várt időben, de az elmúlt 15 év alatt - mi valósult meg ezekből, nos, akkor be kell látnunk, hogy semmi. Úgy tűnik, az orvostudomány nem tus lépést tartani a vágyainkkal, sőt nem tud lépést tartani a jóslataival sem.
Kim Stanley Robinson művei
Kim Stanley Robinson (1952–) a modern sci-fi egyik legismertebb és legtöbb díjjal kitüntetett alakja. Irodalomból szerezte az első diplomáját a Kaliforniai Egyetemen 1974-ben, egy évvel később pedig angol szakon végezte el a mesterképzést a Bostoni Egyetemen. 1982-ben PhD-zett, doktorijának a címe Philip K. Dick regényei volt, a disszertáció 1984-ben nyomtatásba is került.
Robinson mára három trilógia, tizenkét önálló regény és több novelláskötet szerzője. Több mint tíz irodalmi díjat kapott: kétszer tüntették ki a rangos Hugóval, háromszor pedig a Nebulával, ezek mellett egy World Fantasy-díj, egy John W. Campbell-díj és hat Locus-díj köthető még a nevéhez.
Eddigi legutolsó regénye 2020-ban jelent meg A Jövő Minisztériuma címmel, és a klímaváltozásról szól. A szakírók egyhangúan az elmúlt évek egyik megkerülhetetlen sci-fijeként tartják számon, de rengetegen idézik gazdasági és politikai körökben is, például Barack Obama az egyik legfontosabb olvasmányának nevezte a megjelenésekor.
Robinson jelenleg a kaliforniai Davisben él.