Bővebb ismertető
Ha szeretnénk boldogabban, egészségesebben élni, az egyik legjobb dolog, amit tehetünk, ha új nézőpontból nézünk rá saját életünkre. Ezt a nézőpontot úgy is hívhatjuk: "élettudatosság". Minden kulcsot, ami fontos a személyes fejlődésünkhöz, boldogulásunkhoz, gyógyulásunkhoz, megtalálhatunk a saját életünkben, csak tudni kell, hogyan keressük és mit kezdjünk vele.
Ami végül leginkább meghatározza életünk minőségét, az a hozzáállásunk. Tudatos döntés arról, hogy aktívan vagy passzívan reagálunk egy-egy helyzetre; hogy a környezetünkre vagy önmagunkra figyelünk; illetve, hogy romboló vagy építő irányba mozdulunk.
Ha jobban akarjuk magunkat érezni, egy ponton rá kell ébrednünk, hogy ehhez nem
többre van szükségünk, hanem kevesebbre. Először belül kell takarítani, megszabadulni szükségtelenné vált terhektől, meghozni fontos döntéseket, megtisztulni és megújulni lélekben. Hasonlóan ahhoz, ahogy egy lakást újítanánk fel: a kiürítéssel kezdünk. Előbb tiszta tereket hozunk létre, azután helyezzük el benne az új bútorokat.
Dr. Buda László "Mit üzen..." trilógiájának harmadik része - mely talán még az első két könyvnél is gyakorlatiasabb és szórakoztatóbb lett - számos kapaszkodót, modellt és térképet vonultat fel annak érdekében, hogy segítse ezt a belső megújulási folyamatot. A szerző a tőle megszokott személyességgel, együttérzéssel és humorral kíséri végig olvasóit a legnehezebb témákon is.
"Orvos vagyok. Ez régebben azt jelentette számomra, hogy a betegségek elleni harc katonája vagyok. Ma azt jelenti: az élő emberi testtel és annak betegségeivel folytatott kommunikáció elkötelezett kutatója, gyakorlója vagyok.
Pszichiáter és pszichoterapeuta szakképzéseket szereztem. Ez annak idején arra volt jó, hogy képes legyek lelki problémákat kategorizálni, diagnosztikus címkéket adni, pszichopatológiai magyarázatokat kreálni, kezelési tervekkel előállni. Ma mindennek a lényegét az emberi lélek dolgainak előítéletmentes, szeretetteli elfogadásában és a nehézségek, elakadások, megfagyások feloldódásának kreatív előmozdításában látom.
Kutatói pályám fókuszában annak idején az alternatív gyógymódok álltak, Ph.D. disszertációmban ezek pszichológiai és szociológiai vetületeit vizsgáltam. Az utóbbi években saját „alternatív” módszerem – a szomatodráma – került szakmai és kutatói érdeklődésem központjába.
Oktatói karrierem „csúcsán”, egyetemi tanszékvezetőként, azzal találtam szemben magam, hogy egy belső hang más utakra hív: mindent előről kezdeni, minden új alapokra helyezni! Ma már – a folyamatosan gyarapodó – szomatodráma szakmai közösség tanáraként, a Testtől Lélekig Alapítvány vezetőjeként nincs kétségem, hogy jól döntöttem. Azzal, és csak azzal foglalkozhatom, ami igazán érdekel, amiben mélyen hiszek, és ennek a tanítása, továbbadása mellett köteleződtem el.
Sok száz oldalnyi, száraz, tudományos nyelven fogalmazott publikáció után végre saját, legőszintébb hangomon tudtam megszólalni a „Mit üzen a tested?” című, 2013-ban megjelent könyvemben, amely így egyfajta szakmai és személyes önéletrajz is lett egyben. Azóta elsősorban önismereti és képző csoportok vezetésével, egyéni konzultációkkal, előadások tartásával, írással és a „szomatodráma lelkület” által áthatott szakmai közösség irányításával, támogatásával, szolgálatával foglalkozom."