Bővebb ismertető
Charles Bukowski: A hétköznapi őrület meséi
Megjelenés: 2024 november
Először jelenik meg Magyarországon az amerikai irodalom egyedülálló és mára világszerte ünnepelt alakjának, kedvenc Vén Kujonunknak, Charles Bukowskinak világhírű novelláskötete, A hétköznapi őrület meséi. A kötet írásai eredetileg 1972-ben jelentek meg a City Lights kiadónál, akkor még Erections, Ejaculations, Exhibitions, and General Tales of Ordinary Madness címen, mely gyűjteményt később kettébontottak, a két könyvet külön pedig eredetileg 1983-ban adták ki.
Az első rész lett A város legszebb nője, amely magyarul Pritz Péter fordításában 2024 tavaszán jelent meg a Troubadour Books gondozásában, A hétköznapi őrület meséit Bukowski itthon is egyre bővülő rajongótábora pedig idén karácsony előtt veheti kézbe, illetve örvendeztetheti meg vele szeretteit és ellenségeit.
Aki már olvasta A város legszebb nőjét, tudja, mire számíthat, aki pedig nem, annak elmondjuk: Bukowski kompromisszumot nem ismerő életének legvadabb, legmegrázóbb, legelképesztőbb, leghumorosabb, legabszurdabb, legszürreálisabb és legtársadalomkritikusabb írásait élvezhetjük, amelyek egyszerre rántanak le minket a porba és emelnek fel az egekbe.
Henry Charles Bukowski (Andernach, Németország, 1920. augusztus 16. – Los Angeles, Kalifornia, USA, 1994. március 9.) költő, író.
Otthona az amerikai Los Angeles volt, melynek földrajzi adottságai és atmoszférája erősen befolyásolta Bukowski munkásságát. Stílusa nagy hatással volt kortársaira, akik gyakran utánozták azt. Ő maga termékeny író volt, több ezer költeményt, több száz novellát és hat regényt jegyez; több mint ötven könyve jelent meg nyomtatásban. Rendszeresen emlegetik a skid row koszorús költőjeként.
Charles Bukowski a németországi Andernachban született 1920-ban Heinrich Karl Bukowski néven. Édesanyja a német Katharina Fett édesapjával, a német-amerikai katonával az első világháború után találkozott. Bár Bukowski apja Amerikában született, apai nagyapja szintén németországi születésű volt. A család nevének eredete lehet lengyel vagy ukrán is. A buk szó lengyelül, ukránul, szlovákul, csehül és bolgárul is bükkfát jelent. Szülei katolikusok voltak, és fiukat is katolikusnak nevelték. Bukowski vonzódást és szeretetet mutatott sok költeményében Németország iránt.
Németország gazdaságának az első világháború utáni összeomlását követően a család Baltimoreba költözött 1923-ban. A könnyebb beilleszkedés érdekében szülei elkezdték Henry-nek hívni fiukat, és a családnevüket is angolosabban hangzóan ejtették ettől a pillanattól fogva. 1926-ban, miután gyűjtöttek valamennyi pénzt, a család ismét költözött, ezúttal Los Angeles egyik elővárosába, ahol apja családja élt. Bukowski gyerekkorában apja gyakran munkanélküli volt, és Bukowski szerint ezidőtájt rendszeresen zaklatta verbálisan és pszichikálisan is (ahogy azt részletezte a Ham on Rye című önéletrajzi jellegű regényében).
1994. március 9-én halt meg a Kaliforniai San Pedróban. Halálát leukémia okozta. Nem sokkal halála előtt fejezte be utolsó regényét, amely magyarul Ponyva címmel jelent meg. Sírját a „Don't Try” felirat díszíti.